Czy nie jestem w stanie poradzić sobie z problemem sam?

Sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jest wiele. Pomoc terapeuty jest jedną z możliwych opcji, która może sprawić, że zmiana nastąpi w krótszym czasie przy wsparciu i zrozumieniu drugiej osoby, która szkoliła się w tym kierunku. Ponadto terapia daje możliwość zobaczenia problemu z innej perspektywy, kryzys może zostać wykorzystany jako siła napędowa do dalszego rozwoju.

Czy moje problemy są wystarczające aby odwiedzić terapeutę?

Każdy ma prawo do tego, aby w trudnej chwili uzyskać wsparcie, pracować nad tym co mu przeszkadza lub doskonalić to, co sobie zamierzył. Nie ma kryteriów, które określałyby czy dana trudność “nadaje się” do pracy terapeutycznej.

Czy będę musiał chodzić na terapię przez lata?

Jest to kwestia wyboru nurtu terapeutycznego, określenia celu i warunków współpracy z terapeutą. Terapia systemowa jest z założenia terapią krótkoterminową. Każdy klient jest inny, podobnie jak specyfika problemu – w zależności od tego, terapia może trwać od kilku spotkań do około roku, półtora.

Jaka jest różnica między psychiatrą, psychologiem a psychoterapeutą?

Psychiatria jest specjalizacją medyczną, każdy psychiatra jest więc lekarzem. Zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń psychicznych oraz doborem odpowiedniego leczenia (farmakologicznego i/lub odpowiedniej formy psychoterapii).
Psycholog to osoba, która ukończyła studia i posiada tytuł magistra psychologii. Może zajmować się poradnictwem, posługiwać się testami psychologicznymi, a także wydawać różnego rodzaju zaświadczenia. Nie może przepisywać leków.
Psychoterapeuta może mieć ukończone inne studia humanistyczne lub medyczne, niekoniecznie psychologię. Powinien natomiast ukończyć lub być w trakcie szkolenia w szkole psychoterapii.

Jeśli masz wątpliwości, pytania lub chcesz przedyskutować potrzebę skorzystania z pomocy, zadzwoń lub napisz wiadomość e-mail.